SU KULTŪROS DIENA

5/5 - (1 vote)
N. Rerichas. Šara-Muren (Tibetas) 1935-1936 m. Drobė, tempera. 47×79 cm.

SU KULTŪROS DIENA
Visur tvyranti gili materialinė krizė iš esmės yra ne finansinė, dažniausiai tai užgesusių širdžių krizė.
N.K. Rerichas. Kelias tvirtas /Put tviordyj/, 1931 m.
*
Raudonasis Kryžius didis ne tik savo meile žmonijai. Jis didis savo tarptautiškumu. Taip pat ir Raudonasis Kultūros Kryžius reikšmingas ne tik efektyvia kultūros vertybių apsauga, bet ir savo tarptautiškumu. Visa, kame gyvena tarptautiškumas, kitaip žmoniškumas, turi būti saugoma pasaulinių įvykių audroje.
N.K. Rerichas. Žmoniškumas/Čieloviečnost/, 1942 metų balandžio 20 d.
*
Kultūra yra viena, o politika – kas kita. Sakoma, kad jos yra seserys, bet net seserys ne visada sutaria. Ir ar tikrai seserys? Kultūros nešėjas dažnokai pasibaisėja politiko elgesiu, o šis sarkastiškai pašiepia kultūros veikėjo idealizmą.
Politiko požiūriu daugelis Kultūros veiksmų yra neleistini, tačiau kultūros nešėjas nesupras politinių suvaržymų. Jis, visų pirma, veikia vardan žmoniškumo, o politikui humanizmas padengtas išankstinių nusistatymų tinklu. Ir dar kokių išankstinių nusistatymų! Prilygstančių viduramžių prietarams. Tačiau nebandykite užsiminti politikui apie jo pažiūras. Pasišiaus kaip pikčiausias priešas.
Politiką kausto begalė grandinių. Jis surakintas ir prislėgtas, nors mėgsta kalbėti apie laisvę. Juk ir kalėjimuose ši tema turbūt ypač mėgstama. Laisvė ir teisingumas! Tik pasiklausykite, kaip visais įmanomais būdais politikai bando apriboti Kultūros laisvę – tai neįmanoma, tai nepriimtina ir turi būti smerkiama. Kaip smerkėjai politikai tikri talentai.
Mokslo, meno, auklėjimo, švietimo argumentai – viskas bus sutrypta vardan tariamų nurodymų. Nebus atsižvelgta į tai, kad pažinimas yra amžinas, o laikinų vyriausybių nurodymai – laikini. Ne tik laikini, bet ir labai greitai sunyksta, besikeičiant gyvenimo sąlygoms.
Kultūra yra gyvenimas su visais tikrais, nuostabiais pasiekimais. Ant Kultūros vartų įrašyta ne marinantis „negalima“, o įkvepiantis „galima“. Kultūra nevelka kartu su savim vergijos pančių …
Netrukdykite ir nevaržykite kūrėjo. Jis kuria jums; ir kažkas kada nors jam padėkos; o kažkas kada nors pasibaisės, kai sužinos, kaip visa buvo stabdoma absurdiškomis sutartimis. …
Tegul niekas netrukdo Kultūrai. Plačiau ženkime į pažinimą. „Nežinojimas yra visų nesėkmių, nelaimių ir viso blogio priežastis“.
N. Rerichas. Str. Kultūra, parašytas 1941 m. rugsėjo 30 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

code