Spausdinti šį puslapį
Trečiadienis, 13 vasario 2013 16:26

Rudens lygiadienis

Parašė  Diana Stungurienė
Įvertinti šį įrašą
(1 balsas)

Liepsnojantis Rudens lygiadienis Gintaro įlankoje.Rudens lygiadienis

Saulė yra raktų nuo Žemės saugotoja. Per rudens lygiadienį išeidama žiemoti Saulė užrakina Žemę, o raktus atiduoda išskrendantiems į pietus, į vasaros karalystę paukščiams. Pavasarį paukščiai sugrįš ir grąžins raktus, ir Saulė vėl atrakins Žemę.

Rudens lygiadienis – tai liūdnas atsisveikinimas su Saule ir jos šiluma, saulėtos dienos darosi vis trumpesnės už naktį,  prasideda naujas laikas. Šalta Žiema atspindi laikiną gamtos mirtį ir trumpalaikį blogio jėgų triumfą. Tai kovos su tamsos jėgomis laikas, kai būtina pasirinkti, kurioje pusėje liksi – šviesos ar tamsos. Rudens lygiadienis buvo laikomas tuo tašku, kai pavėlavusiems suteikiama dar viena galimybė apsispręsti. Jis pažymi metų vidurį, kai tuo tarpu pavasario lygiadienis – metų pradžią.

Rudens lygiadienio paminėjimas skirtas „prisiminti apie Pasaulio Sutvėrimą“. Rudens lygiadienis tapatinamas su sočiu ir laimingu gyvenimu – šis laikas susijęs su galutiniu duonos surinkimu ir šeimininkiška gausa, kai net vargšai ant stalo turėjo duonos, ką jau kalbėti apie turčius. Saulė buvo laikoma turto, gausos ir gerovės simboliu.

Pagal astrologiją rudens lygiadienis prasideda, kai Saulė „pasiekia“ pirmą Svarstyklių laipsnį (1ºd). Šis laipsnis apibūdinamas kaip galutinio apsisprendimo laikas; jis primena žmogui apie svarstykles, kurios svers jo gerus ir blogus darbus. Kosmogonijoje (mokslas apie pasaulio atsiradimą, tiriantis kosminių. kūnų, pvz., planetų, jų sistemų, pvz., Saulės sistemos, galaktikų, kilmę ir raidą) šis taškas apibūdinamas kaip  naujos epochos pradžia, kurioje gėris bus atskirtas nuo blogio; ši epocha pakeis ankstesniąją, kur gėris ir blogis buvo susipynę.

„Kaip Danguje, taip ir Žemėje“, o tai reiškia, kad net toks didelis laiko ciklas, kaip kosminių epochų kaita, atsispindi ir mūsų žemiškame gyvenime – metų laikų kaitoje. Prasideda pats sunkiausias metų periodas, kai reikia pažaboti blogį pačiame savyje. Tai laikas, kai atskiriami pelai nuo grūdų. Per rudens lygiadienį išeinanti žiemoti Saulė Žemėje palieka gabalėlį savo dieviško spindėjimo – ugnį, kuri nepavaldi tamsos ir griovimo jėgoms. Tai naktinė šventė. Deganti tamsoje liepsna simbolizuoja tiesą tamsos pasaulyje, skendinčiame nuodėmėse ir netikėjime. Šildanti ir apjungianti žmones dieviška ugnis,  lyg švyturys dega tamsoje; ji padeda mums surasti tikrąjį kelią, dorai pragyventi iki pavasario, kai Saulė vėl sugrįš visame savo gražume ir didingume – prasidės Nauja Diena.

Filmukas „Rudens lygiadienis“ skiriamas Baltų Vienybės dienai paminėti.

Skaityti 3706 kartai Atnaujinta Antradienis, 05 kovo 2013 15:42

Susiję įrašai (pagal žymę)