Spausdinti šį puslapį
Pirmadienis, 14 sausio 2013 14:52

Mirę skaičiai

Parašė 
Įvertinti šį įrašą
(0 balsai)

Mirę skaičiai

Šiandien viskas yra skaičiuojama. Kiek kainuos ligoninių išlaikymas, kiek kainuos pieno perdirbimas, kiek kainuoja vaiko išlaikymas vieną dieną darželyje. Skaičiais įvertintiname, kiek nuostolių padarė pralėkęs uraganas ar kiek valstybei kainuoja moksleivio išlaikymas.

Lyg viskas gerai, skaičiavimas – tai lyg ir ateities planavimas. Tik ar tikrai viską įmanoma įvardinti skaičiais, o vėliau tuos skaičius paversti pinigais? Argi galima įvertinti skausmą arba džiaugsmą, šoko pasekmes ar kūrybinio polėkio naudą? Žinoma, bandome knygą įvertinti pinigais, bet juk įvertiname tik panaudotas medžiagas, o turinys paliekamas vertinti laikui. Juk niekas negali pasakyti, kaip ilgai bus skaitoma knyga.Retai kaina parodo tikrąją vertę.

Dar sunkiau įvertinti paslaugas. Kad ir kaip prieštarautume, bet paslauga priklauso ne nuo sumos, o nuo žmogaus vidinės etikos ir turimos psichinės energijos, apie kurią, deja, iš viso stengiamasi nekalbėti – kaip apie marą ar siaubingą užkratą. Kaip galima įvertinti obuolių kilogramą? Juk neįmanoma įvertinti žmogaus įdėto dėmesio ir triūso, o svarbiausia minčių. Kokiam tikslui buvo auginti obuoliai? Norint pasipelnyti ir siekiant asmeninės naudos? Ar sodas yra tik šeimininko džiaugsmo išraiška? O juk obuoliai gyvi sutvėrimai, jie sugeria visą aplink sklandančią informaciją. Suvalgius „džaiugsmingą“ obuolį visą dieną gali jaustis sotus, džiaugsmingas ir labai kūrybingas. Tuo tarpu kitas obuolys, kur medelių derlius nuo pirmos pasodinimo akimirkos buvo skirtas praturtėti, gali sukelti viduriavimą, netgi dizinterija, o galbūt sugadinti nuotaiką visai dienai.

Civilizacija pasiekė tokį aukštą lygį, kad vaisius ir daržoves gali išlaikyti šviežius keletą mėnesių, prieš tai juos chemiškai apdorojus. Tiek jau to, mes neprieštaraujame chemiškam maisto apdorojimui. Juk paga;liau kiekvienas pats nuodijame savo organizmą. Bet kad valgome metų ar net kelerių metų išlaikymo produktus jau yra tragedija. Kaip nėra dviejų vienodų žmonių, taip nėra ir dviejų vienodų laikotarpių. Augalai savyje turi informaciją tų metų, kuriais buvo užauginti, todėl daugiausia sveikatos jie suteikia būtent tais metais. Dviejų metų senumo obuolys mums suteikia dviejų metų senumo informaciją. Tai lyg ir tas pats, jei bankininkas šios dienos ataskaitą ruoštų remdamąsis dviejų metų senumo dokumentais. Juokinga, tiesa?

Kada prasideda pavasaris? Kai pasibaigia kalendorinė žiema? O gal kai prasideda lygiadienis? Ne, pavasaris prasideda, kai žydi sodai. Taip pat ir pavasariniai sodinimai turėtų atitikti gamtos kalendorių. Pražydus šalpusniui būna pirmosios didelės pavasarinės šalnos. Jos kasmetinės, bet augalams nekenkia, nes tokiu laiku vegetaciją pradeda tik atsparūs žemoms temperatūroms augalai – morkos, petražolės, ridikėliai, ropės, žirniai, pastarnokai. Kitame etape, kai sužaliuoja ievos, jau galima sodinti salotas, kopūstus, burokėlius, ankstyvąsias bulves. Lyg ir kalbame apie terminus, bet skaičiams čia vietos nėra. Juk vieną pavasarį šalpusnis pražysta kovą, o kitą tik balandžio pradžioje. Senoliai žinojo ir naudojo gamtos kalendorių. Neužklupdavo juos vėlyvosios šalnos ir nepridarydavo tokių nuostolių, kokius šiais laikais patiria ūkininkai.

Taigi gyvename daugialypėje sistemoje, kurioje vienas ne visada reiškia vieną, o nulis ne visada yra tuščia vieta. Ir vis tik bandome skaičiuoti būsimą pelną, bet jau vien pelno siekis iškart sunaikina pusę numatomos naudos. O kur dar nenumatytos aplinkybės, o jos visada atsiranda, kuo godžiau ir daugiau norime uždirbti. Staigus noras praturtėti vieną dieną apsiverčia skurdu, ligomis, nelaimėmis. Neįmanoma praturtėti, iš ko nors neatėmus. Niekaip nenorime suprasti, kad gyvename vienoje Žemėje. Ir vėl keisti palyginimai: piniginė nauda ir patirtas dėkingumas. Kiekvienas pats turi nuspręsti, kaip smagiau skaičiuoti – surašytais ant popieriaus mirusiais skaičiais ar dėkingumu ir padėka?

Skaityti 2880 kartai Atnaujinta Antradienis, 05 kovo 2013 11:38

Susiję įrašai (pagal žymę)