Jūs esate čia:Pamokymai»Uždelsimas tolygus mirčiai
Sekmadienis, 13 sausio 2013 15:28

Uždelsimas tolygus mirčiai

Parašė  N.Rerichas
Įvertinti šį įrašą
(0 balsai)

Nikolajus Konstantinovičius Rerichas (1874-1947)Uždelsimas tolygus mirčiai

(taip pasakė Petras I-asis)

Šie žodžiai turėtų būti užrašytas virš visų valstybinių ir visuomeninių įstaigų. Jie turėtų būti atspausdinti visų mokyklinių vadovėlių pirmajame puslapyje.

Šiandiena įneša į gyvenimą visus įmanomus pagreitinimus: televizija padeda pamatyti visą pasaulį; transporto priemonės kasdien didina greitį, buitiniai aparatai atpalaiduoja nuo sunkių, monotoniškų darbų. Tai gal išsireiškimai apie uždelsimą šiandien jau pasenę?

O kas yra nauja? - Tai tik užmiršta sena. Iš esmės naujumo sąvoka egzistuoja tik konkrečiu laiku ir konkrečioje situacijoje. Galima praleisti momentą, ir tada joks greitumas nepadės. Įvyks atvirkščiai, kiekvienas pavėluotas skubėjimas išauks tik gilų apgailestavimą.

Šiame posakyje paprasčiausiai išsakyta tai, kas reikalinga, kas reikalinga visiems ir kiekvieną dieną. Pasakyta tai, ką žmonės stengiasi kaip įmanydami užmiršti. Jie bando priešpastatyti cinišką išsireiškimą: "Nedaryk šiandien to, ką gali padaryti rytoj." Ciniškumu ir tinginyste žmonės stengiasi sukurti patarles ir pasakėles, kad kaip tik įmanydami galėtų atitolinti sprendimus, kurių už juos niekas kitas padaryti negali. Vadinasi, jiems bet koks sprendimas siejasi su problemomis, sunkumais ir nelaimėmis. Vadinasi, sprendimas tapo prakeiksmu. Argi ne siaubinga, kad kasdienis džiaugsmas pavirsta prakeiksmu, siaubu ir skauduliu? Būtent todėl šis posakis toks aktualus dabar ir liks tokiu ateityje. Tai pasakyta tokia įsakmia forma, kad privalo būti taikoma visuose žmogiškuose reikaluose.

Jei visi uždelsę suvoktų, kokią ateitį jie susikuria, tai turbūt, daugelis jų pašiurptų ir dešimteriopai padidintų apsukas ir stropumą. Deja, apie ateitį iš viso galvojama tiek mažai. Ne kartą minėta, kad mokyklose nemoko mąstyti apie ateitį. O juk be minčių apie ateitį žmogus tampa kaip ir aklu. Apakę mato savo praeitį, bet jau nebemato savo ateities. Būtina atsikratyti aklumo panaudojant tobuliausius medicininius poveikius.

Priežasčių delsimui galima surasti tūkstančius. Kiekvienas žino, kad norintis išsisukti nuo atsakomybės yra nepaprastai išradingas. Būna uždelsimas dėl nežinojimo, turint sunkiasvorį charakterį. Būna uždelsimas pasitikint kitais. Taip pat delsiama, kai užvaldo didžiulis pyktis. Uždelsimas savo veiksmuose yra begaliniai vienpusiškas. Kaip meistriškai kartais jis būna paslėptas; taip meistriškai, kad net prityręs stebėtojas ne visada įžvelgia, kur jau įsisuko delsimo pelėsiai. Žodžiu, beveik visus veiksmus galima klasifikuoti pagal vieną ar kitą delsimo lygį, jei tik delsimas nekenktų galutiniame rezultate.

Kiekvienos valstybės istorijoje galima surasti pritrenkiančių pavyzdžių, kai menkutis uždelsimas sukeldavo didžiules pasekmes. Vadinasi, tas uždelsimas nebuvo jau toks mažas, kaip galėjo pasirodyti žemiškam žvilgsniui: vadinasi, jame jau buvo sukurtas visas pasekmių embrionas. Jeigu būtų galimybė apžiūrėti tokius uždelsimus per mikroskopą, tai nustebtume pamatę jau subrendusią įvairiausių bakterijų puokštę. Kiekvienas netobulumas, kaip ir kiekvienas blogis, neišvengiamai kažkur ir kažkaip išryškėja.

Būna ir taip, kad žmonės kaip ir neketina delsti, jie ruošiasi ateičiai, bet pasirodžiusių pirmųjų jos požymių neatpažįsta. Seniai buvo pasakyta, kad ateis pasiuntinys, bet kai jis ateina, jo nepripažįsta. Dėl tos pačios priežasties patys svarbiausi ir skubiausi laiškai gali patekti į piktadarių rankas. Tokie neatpažinimai galų gale taip pat turi delsimo pagrindą. Pats žodis delsimas aiškiai pasako, kad kažkas uždelsė, kitaip tariant pavėlavo. Galima pavėluoti padėti kiaušinius po višta, ir tada nereikia stebėtis, kad viščiukai neišsiris. Šis pavyzdys labai įtikinamas, nes pačiame kiaušinyje jau sudėti sekančios evoliucijos elementai. Paprasčiausiai uždelsus ar neatsakingai užmiršus kažkas numatyto ir jau pasiruošusio įvykti sustabdoma ir galų gale sutrūnija. Kažkas jau susidėliojo ir reikalauja tik paskutinio postūmio, ir būtent tada viskas apmiršta dirbtinai sukurtoje aplinkoje. O kas gali būti netikriau už stovinčio ant vienos kojos žmogaus vaizdą? Neįmanoma ilgai išstovėti ant vienos kojos, kaip ir negalima važnyčioti viena vadžia, ypač jei ji netvirtai laikosi. Argi turi kas nors teisę būti neatsakingu už savo mintis, veiksmus ir leisti klestėti dūlėjimui ?

„Nepalikite medaus ilgai atidengto“. Taip pat posakis apie delsimą. Kiekvienas yra patyręs, kaip gali pasikeisti likimas pavėlavus vos minutėlę. Pasakyta: "priešlaikinis veiksmas teisiamas, o vėlavimas jau nuteistas". Šiame senoviniame išsireiškime ryškėja perspėjimas apie savalaikiškumą. Ir vėl gi, ar reikia kartoti visokius senovinius įspėjimus? Juk jie tokie seni, tiek daug amžių jie perspėdavo žmones. -Ir perspėdavo, ir prašydavo, ir įrodydavo galimą naudą. Ir vis tik, maži buitiški įpročiai tūžmingai atsilaikė prieš visus gerus pamokymus. Kiekvienam geram patarimui buvo išrandamas atsiprašymas.

Kaip įkalbėti nemąstančius, kad uždelsimas pavojingas visų pirma jiems. Juk jie galvoja, kad tegu kažkas palaukia, ir pamiršta, kad toks laukimas jiems patiems kainuos ypač brangiai.

Petro Didžiojo pasakyta išmintis visada tinkama ir veiksminga. Belieka prisiminti jo asmeninį gyvenimą ir nenuilstantį triūsą, kad suprastumei, kiek vadžių mokėjo laikyti savo rankose vienu metu valdovas. Vieni žmonės sugeba rankose laikyti kelias vadžias; kiti, neišvystę savyje tokio gebėjimo, vargiai nulaiko vos vienas. Kaip atrodo vežėjas su viena vadžia rankose? Tokie palyginimai atrodytų juokingi, jei nebūtų tokie skausmingi. Nereiktų galvoti, kad viskas, kas įgimta jau yra tobula. Juk viską reikia išbandyti ir išauklėti. Be to išbandymai neturi būti atsitiktiniai, jie turi būti sutikti sąmoningai, išmintingai ir pilnai pasiruošus. Toks pasiruošimas ir budrumas jau apsaugos nuo uždelsimo. Argi meteoro skrydyje galimas uždelsimas? Argi šviesulių orbita gali sau leisti uždelsti?

Uždelsimas prilygsta mirčiai

1935m. gegužės 9, Cagan Kure,
N.Rerichas "Nerušimoje" pusl.128, Ryga "Vieda" ,1991

Skaityti 2181 kartai Atnaujinta Pirmadienis, 04 kovo 2013 18:48

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Wednesday the 20th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©