Jūs esate čia:Nuotaika»Menininkai»Šiaulių menininkai. Ligija Stalevičienė
Ketvirtadienis, 21 sausio 2016 17:08

Šiaulių menininkai. Ligija Stalevičienė Pirmo puslapio

Parašė  Diana Stungurienė
Įvertinti šį įrašą
(0 balsai)

 Šiaulių menininkai. Ligija Stalevičienė. 

2016 m. sausio 19 d. LAB Šiaulių filiale įvyko dokumentinio filmo „ŠIAULIŲ MENININKAI. Ligija Stalevičienė“ premjera. Video reportažas  Foto reportažas.

Ligija Stalevičienė – dailininkė tapytoja, menotyrininkė, pedagogė; vyresnės kartos dailininkė į kūrybinį meno pasaulį atėjusi žymiai vėliau už savo kartą.

Gimė 1928 m. lapkričio 18 d. Spirakių kaime (Panevėžio raj.). Mokėsi Šiaulių mergaičių gimnazijoje, vėliau Mokytojų seminarijoje.

Didelę gyvenimo metų dalį atidavė pedagoginiam darbui vidurinėje mokykloje. Jos mokomi Šiaulių V vidurinės mokyklos (dabar Didždvario gimnazija) pradinukai, o taip pat IV-VI klasių mokiniai, kuriems eilę metų dėstė piešimą, išsiskirdavo iš kitų bendraamžių geresniu dailės dalykų žinojimu. Beje šiame pastate Ligija mokėsi gimnazijoje.

1967 m. baigė Vilniaus dailės instituto Meno istorijos skyrių.

Nuo 1969 m. dirbo Šiaulių vaikų dailės mokykloje. Lieja akvareles, rašo straipsnius menotyros klausimais. Dalyvauja miesto bei respublikinėse parodose. Surengė penkias personalines parodas. Svarbesni darbai: „Žalios bangos“ (1987), „Aleksandrijos pušys“ (1980), „Natiurmortas su obuoliais“ (1986), „Švedės tvenkinys prie Šiaulių“ (1979) ir kt. L. Stalevičienės akvarelių galerija

Lietuvos dailininkų sąjungos narė (1992).

Ištraukos iš katalogo, parašė M. Adomavičienės, 1982 m.

***

Sutaplinti į 42 minutes tokį sodrų ir ilgą Ligijos gyvenimą neįmanoma. Taigi filmuotas pasakojimas yra sukurtas kryptingai – tai pasakojimas, kaip ir kodėl Ligija tapo akvareliste ir pedagoge. Šios dvi pagrindinės gyvenimo gijos ir tapo filmo siužeto pagrindu.

Iš Ligijos pasakojimų sužinojome, kokį didžiulį turtą vaikystėje ji gavo iš tėvų. Tačiau filme apie tai labai mažai užsiminta, nes iš esmės reikėtų sukurti dar vieną, atskirą filmą – apie Ligijos tėvus – apie muzikalią mamos Elenos Šaulinskaitės šeimą ir apie tėvą Vladą Dutkevičių – vargonininką, pedagogą, chorinės muzikos mylėtoją, 1928 metais, Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmečio proga apdovanotą medaliu už ilgametį kultūrinį-pedagoginį darbą. Beje, tais metais gimė ir Ligija – likimas Vladą Dutkevičių tais metais apdovanojo du kartus.

Tėvas mirė tuoj po karo, 1945 rudenį. Ligijos gyvenimas pasikeitė – šeima išsisklaidė, Šiauliuose Ligija liko viena.

Dar neturėdama aštuoniolikos, nebaigusi mokytojų seminarijos Ligija pradeda mokytojauti – moko pradinukus piešti. Ligija išsaugojo savo mokinių piešinius, todėl mums pavyko pažvelgti į Lietuvos praeitį per tuometinių mokinukų darbus. Nesiruošė ji būti mokytoja, bet gyvenimas susuko savo vingį.

Būdama 32 įstojo mokytis į Lietuvos valstybinį dailės institutą, Dailės istorijos ir teorijos neakivaizdinį fakultetą. Ištrauka iš Ligijos diplominio darbo „Vilniaus XX a. antrosios pusės gyvenamųjų namų fasadų dekoratyvinė skulptūra“:

„Menas yra žmonių gyvenimo patyrimas, jų visuomeninė veikla <...>

Meno palikimo tyrinėjimas atskleidžia kiekvienos tautos praeitį, jos gyvenimo būdą, dvasinę veiklą, bei kultūros pasiekimus. <...>

Kiekviena tauta savo istorijos bėgyje yra sukaupusi savyje ką nors vertinga, turinčio reikšmę ir mūsų dienomis <...>

Visa tai parašyta 1967 metais – bet pilnai visas šias frazes galima panaudoti ir šiandienos studento diplome.

Kūryba taurina sielą ir džiugina širdį.

„Grožė grožina žmogų, tai reiškia kad grožė ugdo kūrybinę žmogaus galią. Ir niekuomet žmogus nėra toks gražus, koks jis yra kurdamas.“ /Vydūnas/

Dokumentinis filmas Šiaulių menininkai. Ligija Stalevičienė

Diana Stungurienė, studija Gin-Dia 

Skaityti 3316 kartai Atnaujinta Penktadienis, 19 vasario 2016 11:42
Daugiau šioje kategorijoje: « Vėlinės Šabakštyne

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Friday the 13th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©