Jūs esate čia:Nuotaika»Atidengtas paminklas Pranui Dauniui
Sekmadienis, 08 birželio 2014 16:08

Atidengtas paminklas Pranui Dauniui Pirmo puslapio

Parašė 
Įvertinti šį įrašą
(2 balsai)

Svajonė tapo realybe. 2014m. birželio 5d. Kaune buvo iškilmingas atidengtas paminklas Pranui Dauniui  – daugelio neregių ir Lietuvos patriotų svajonė tapo realybe. Tai pirmasis paminklas Lietuvoje, skirtas neregiui.

Video reportažas (8 minutės)

Foto reportažas (37 nuotraukos)

Prie Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro (Taikos prospektas 6A) įvyko paminklo, skirto Lietuvos kariuomenės savanoriui, aklųjų Švietimo pradininkui Pranui Dauniui, atidengimas. Kauno aklųjų institute 1928m. pradėjo veikti pirmoji aklųjų įstaiga Lietuvoje.

Siekdami įamžinti neregio Šviesuolio atminimą, Lietuvos aklieji ir silpnaregiai ėmėsi kilnios iniciatyvos pastatyti P. Dauniui atminimo paminklą. Vieta paminklui parinkta Kaune, kuriame daug metų gyveno ir dirbo Lietuvos aklųjų Švietimo pradininkas P.Daunys.

Paminklo pastatymu rūpinosi 1992 metais įkurtas Katalikiškas Prano Daunio fondas. Paminklui statyti buvo renkamos aukos; Katalikiškas Prano Daunio fondas kruopščiai registruoja visus paminklo rėmėjus specialioje knygoje.

Į Lietuvos kariuomenės savanorio ir Lietuvos aklųjų švietimo pradininko atminimo įamžinimą geranoriškai pažiūrėjo ir Kauno miesto savivaldybė, skirdama lėšų būsimo paminklo teritorijai sutvarkyti, taip pat prisidėjo Krašto apsaugos ministerija, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.

***

1992m. įkurtas katalikiškas Prano Daunio fondas akliesiems remti, rūpinasi šio žmogaus atminimo išsaugojimu.

1996m. Fondas surinko ir išleido Prano Daunio Raštus. Juose sukaupta P.Daunio grožinė, publicistinė kūryba. Raštai iliustruoti P. Daunio nuotraukomis.

2000m., jubiliejiniais Prano Daunio metais, Lietuvos savanorio atminimui skirta itin daug dėmesio:

išleista dr. Valentino Vytauto Toločkos sudaryta prisiminimų apie P. Daunį knyga „Skleidęs šviesą tamsoje“.

Išleistas P. Dauniui skirtas pašto vokas su užrašu Brailio raštu „Pranas Daunys 1900-1962“.

Gimtajame Paneveržio kaime (Utenos raj.) pastatytas tautodailininko Prano Kaziūno sukurtas koplytstulpis.

*

1996 metais, siekiant išsaugoti šio garbingo žmogaus vardą, Kaune Savanorių prospekte prie daugiabučio namo, pažymėto 204 numeriu, buvo pritvirtinta atminimo lenta. Granitinėje plokštėje iškalti žodžiai: „Šioje vietoje, savo name 1924-1962 metais gyveno Pranas Daunys, Lietuvos kariuomenės savanoris, aklųjų ir kurčiųjų Švietimo organizatorius, kanklininkas, rašytojas“. Tais pačiais metais sutvarkytas velionio kapas Kaune, Petrašiūnų kapinėse – atnaujintas antkapinis paminklas.

***

 

P.S.

2000-aisiais pirmą kartą apsilankę Bitėnuose,susidomėjome šio krašto istorija, susižavėjome Mažosios Lietuvos patriarcho, spaustuvininko Martyno Jankaus asmenybe; ne kartą lankėmės jo sodyboje įkurtame muziejuje. Vartydami Prano Daunio Raštus vienoje iš nuotraukų pamatėme kartu Martyną Jankų ir Praną Daunį. Pranas Daunys (1900-1962) ir Martynas Jankus (1858-1946) rūpinosi lietuvišku raštu ir lietuvių raštingumu. M.Jankaus sūnus Kristupas vaikystėje prarado regėjimą, todėl šių dviejų žmonių pažintis – joks atsitiktinumas. Beje, juos abu sieja ir Kauno miestas – Karo muziejaus kiemelyje stovi paminklas Martynui Jankui. O nuo 2014m. birželio 5d. Kaune stovi paminklas ir Pranui Dauniui.

Du žmonės, tokie skirtingi savo gyvenimais ir tokie panašūs savo kultūrine-švietėjiška veikla, šiandien yra tarp garbingiausių Lietuvos Šviesuolių, kūrusių Lietuvą šiandienai.

Studija Gin-Dia.

http://gindia.lt/gindia/bitenu-kronika/item/406-2008m-apie-rambyna-ir-bitenus.html

http://gindia.lt/gindia/bitenu-kronika/item/400-1993m-sugrizo-martynas-jankus.html

http://gindia.lt/valstybe/svietimas/item/388-pranas-daunys.html

http://atminimas.kvb.lt/asmenvardis.php?asm=JANKUS%20MARTYNAS

Skaityti 3738 kartai Atnaujinta Trečiadienis, 11 birželio 2014 16:37

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Tuesday the 10th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©