Jūs esate čia:Nuotaika»Saulės žiedas 2011
Trečiadienis, 09 sausio 2013 12:02

Saulės žiedas 2011

Parašė 
Įvertinti šį įrašą
(0 balsai)

IV tarptautinis folkloro festivalis-konkursas „Saulės žiedas“.
2011-07-06/10 

Šeštadienis, turgaus diena, į miesto centrą susirenka daug žmonių, ne tik miestiečių, bet ir atvykėlių. Šis šeštadienis -2011-ųjų liepos 9-oji - nėra įprastinis. Po dviejų metų miesto gatvėse vėl šurmuliuoja folkloro festivalis „Saulės žiedas“, jau ketvirtasis. Todėl visi atvykę į turgų ar šiaip savaitgaliui į miestą, nevalingai yra įtraukiami į šventę, net jeigu apie ją iki šios akimirkos ir nieko nebuvo girdėję. Mugė, plakatai, scenos - viskas sako, kad į miestą atvyko Šventė.

*
Netoli vaikų aikštelės gardelyje ganosi du ožiukai, o šalimais stovi jų sesutės Elenutės ir priekaištauja: „sakiau, broleli, negerk iš oželio pėdos, ožiuku pavirsi! Nepaklausei...“ Užaugs mergaitės, pasimirš vaikystės pasakos ir jos jau mamos ir šeimininkės, tikriausiai, kaip ir visi besilaikantys tradicijų lietuviai Kalėdoms keps žąsį su obuoliais, o Velykoms grietinės padaže troškins veršienos šonkauliukus. Progai pasitaikius paragaus gal ir ožkienos. Tokia ta žmogaus draugystė su gyvuliu. Kas žino, koks šių dviejų ožiukų - festivalio rėmėjo simbolių -likimas? Neverta kalbėti ir apie alaus žalą, kai Europos Sąjungoje vis garsiau prabylama apie narkotikų legalizavimą - oi daug dar žmonių virs ožiukais.
*
Kaip dažnai mes mėgstame sakyti: nėra pinigų, todėl nieko negalime. Žinoma, pinigai svarbūs, kaip cukrinė roželė ant torto, kuri nekeičia nei torto skonio, nei jo kokybės, bet kaip mielai tokią roželę atiduodame vaikams, ji jiems atneša didesnį džiaugsmą už patį tortą. Taip dažnai ir mes, suaugę, paniekiname tortą, susirinkdami tik jį puošiančias cukrines gėlytes. O jeigu taip rėmėjams, su visais jų turtais, pasiūlytume suorganizuoti tokį festivalį, ar jie tai sugebėtų padaryti? Vargiai, nes ne pinigai, o žmonių bendravimas yra sėkmės pagrindas. O piniguočiai yra žmonės, draugystę iškeitę į piniginius sandorius. Ne šiaip sena patarlė moko: nuo darbo liksi tik kuprotas.
Daug kalbama apie rėmėjus, jų pagalbą, o juk jie tik susimokėjo šventės organizatoriams už savo produkcijos reklamavimą, nusipirko festivalyje išskirtinę vietą savo reklamai - kur parama? Tai festivalio organizatoriai sutiko pareklamuoti „rėmėjo“ produkciją, suteikdami jam išskirtines teises festivalyje. Todėl dėkoti turėtų „rėmėjai“ už išskirtines teises, gautas festivalyje. Tikrasis rėmėjas niekada nereikalaus iškabinti savo reklamos. Labai norisi, kad kultūros darbuotojai suprastų, jog didžiausia reklama - jų GERAS VARDAS, kad jie atgautų savigarbą ir nustotų vergauti AUKSO VERŠIUI. Juk žmones į festivalį pritraukė ne rėmėjų parama, o festivalio pavadinimas: SAULĖS ŽIEDAS - čia pagrindinė ir svarbiausia reklama.
*
Du metus buvo kuriama ši šventė. Du metus organizatoriai bendravo, tarėsi, mezgė ryšius ir susidraugavo. Su kuo ir kaip pavyko organizatoriams susitarti, rodo festivalis - susirinko draugai. Kažkodėl dingo nepaliečių bagažas? Atrodo, kad ne šiauliečiai kalti ir ne oro linijos - jos, kaip ir šiauliečiai, tapo tik įkaitėmis... Prisiminė epizodas, kaip Kinijos atstovai prieš keletą metų buvo sulaikyti aerouoste, rytietiška išmintimi išreiškę savo padėtį: per anksti atvykome į Lietuvą. O gal per įnirtingai kovojame už Tibeto nepriklausomybę, per mažai žinodami istoriją ir tradicijas - ir tokia mintis šmėkštelėjo galvoje. Jei ne kinai, tai anglai būtų okupavę šią šalį, šio noro jie neatsisakė iki šiol, tik šiandien kolonizacija vadinama demokratine laisve... Tai kieno protu vadovaujamės politiniuose sprendimuose? Indija išsivadavo nuo anglų savo tautos dvasine tvirtybe, tai sektinas pavyzdys visoms tautoms. Dažnai įvardindami save jauna valstybe ištriname iš ateities kartų savo praeitį ir istoriją. O bandome kištis į valstybių tarpusavio santykius, kurie klostosi daugiau nei penki tūkstantmečiai. Žinojimas dažnai sustabdo nuo neteisingų veiksmų ir išsaugo savigarbą bei pagarbą - kiekviena lazda turi antrą galą.
Naujoji epocha - tai draugystės ir bendradarbiavimo Epocha, būkime pionieriai šiam kelyje, tik šis kelias veda į prasmingą ir Šviesą Ateitį.
*
Pasigirsta muzika ir visi tarsi užburti stebuklingos fleitos buriasi aplink atlikėjus. Kas koncertuoja, sprendžiama iš atsineštos vėliavos - tarp klausytojų užsimezga pokalbiai, muzika visus suartina ir subičiuliauja.
Svečiai-dalyviai atvyko iš įvairių valstybių ir pasaulio kraštų. Garsiais plojimais palydimi latviai, jų šokiai tiesiog nevalingai verčia judėti sustingusius kūnus ir įsuka į šokio ritmą. Visi atlikėjai šoka, dainuoja, kviečia į ratą praeivius, nedrąsius, bet smalsius. Ne kiekvienas išdrįsta įsilieti į bendrą šokio sūkurį, bet pasižiūrėti stabteli dažnas. Smagu, neįprasta, netgi egzotiška.
Muzika užgožė net nuolat virš miesto skraidančių Lietuvą saugojančių kariūnų lėktuvų keliamą triukšmą, savo burzgimu kasdien drebinančių vietinių širdis ir verčiančius galvoti apie galimą?! karo grėsmę...
*
Šventės Šiauliuose vyksta dažnai, visada jose skamba muzika. Žinome ir pažįstame vietinius kolektyvus, mielai jų klausomės, bet šiandien be jokios konkurencijos pirmenybė atitenka svečiams, o ypač egzotiniams svečiams iš Meksikos. Viskas pasirodyme nauja: apranga, šokis, muzika. Nors nepažįstama, tik iš pirmo žvilgsnio. Vos pasigirdus būgnui, galvoje pagal mušamą ritmą ėmė skambėti žodžiai „stinta, stinta, stinta pukis...“. Moteris atnešė smilkstančią ugnį - gabija-Ugnelė, ji gerbiama Lietuvoje. Smilkalų kvapas nepažįstamas, taip, bet matyt, ten, už vandenyno neauga kadagiai... Moteris šluoja kiemą - pagarba Dievams, kaip ir svečiui - ir tai lietuviui suprantama. Nusilenkiama į visas keturias pasaulio šalis, atiduodama pagarba Dangui ir Žemei - baltų tradicijos akivaizdžios... Dievų šokis - ritmingas, užburiantis, kūnu prabėga šiurpuliukai, nevalia žmogui kištis į Gamtos Stichijų Šokį. Taip tolima tampa artimu, taip susivienija Tikėjimai, atmesdami religines dogmas ir ritualus. Dvasia išsivaduoja iš žmonių sukurtų dievų-stabų gniaužtų, neliko tarpininko tarp Gyvenimo ir Mirties - Amžinybė išsiskleidė visu grožiu ir akimirkai išplėšė iš kasdienybės rutinos.

Skaityti 2231 kartai Atnaujinta Pirmadienis, 04 kovo 2013 18:29

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Thursday the 12th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©