Jūs esate čia:gindia tinklas»Rambyno kronika»2013m. EUGENIJA ŠIMKŪNAITĖ
Sekmadienis, 04 gegužės 2014 10:11

2013m. EUGENIJA ŠIMKŪNAITĖ

Parašė 
Įvertinti šį įrašą
(0 balsai)

EUGENIJA ŠIMKŪNAITĖ – gydytoja-žolininkė, etnografė, habilituota gamtos mokslų daktarė.

(1920 kovo 11d. Novorosijske, 1996 sausio 27d. Vilniuje)

Teko skaityti, kaip Eugenija Šimkūnaitė ant Rambyno kalno ateitį spėdavo iš žolelių, kurias žmonės surinkdavo pievoje.

Spėdavo ateitį; visiems pageidaujantiems būrė iš augalų. Ji aiškindavo, kad neužtenka šiaip sau žolės pasirauti. Reikia eiti pagal saulės kryptį ir nuo kiekvieno kampo susirinkti po devynis augalus. Jei nori, kad visai teisingai būtų, būtina surinkti trejas devynerias (iš viso 27 augalus).  ... kiekvienam iš jo surinktos puokštelės pranašaudavo ateitį, gyvenimo kelią, kas jį lemia, kas gali tame kelyje padėti. Įdomu buvo baisiausiai, visi puolė prie jos. O ji sėdėjo ir „varažijo“..., prisimena gamtos mokslų daktarė, botanikė Ž. Lazdauskaitė.

Vilkyškių miške stūksančią eglę – ji išsišakojusi į 18 didesnių ir mažesnių kamienų, kamieno apimtis ties išsišakojimu – per 5m, o aukštis - 34m. – profesorė ir žiniuonė dėl keistos jos formos praminė Raganų šluota.

Pagal E. Šimkūnaitės rekomendacijas įkurtas Rambyno regioninis parkas, pagal ten augančius augalus, nustatytos jo ribos.

*

„Ir nuo seno žmonės stengėsi pažinti, perprasti girią. Girią gerąją, kuri valgydina, dengia, gina; ir girią rūsčiąją, kuri neapdairius, neišmanančius baudžia, stengėsi perprasti, sužinoti. Senesnieji pasakojo girios paslaptis jaunesniems, tėvai ir seneliai - vaikus, anūkus mokė. Ir ne bet kaip mokė. Tikra girios mokykla buvo. Ir pasakodavo dėstydavo, ir klausinėdavo - žinias patikrindavo, ir girion išsivedę pėdas sekti, augalus pažinti, grybus nuo šungrybių skirti liepdavo, ir tikrus egzaminus surengdavo - painias mįsles mindavo.

Tokia tad giria, tokia girios mokykla. Ilgai joje mokytis reikėdavo. Ilgai bemokydami ir besimokydami, kiekvieną žymelę pastebėdavo, kiekvienam nusakymui tinkamą žodį parinkdavo. <...> Iš knygų mokytis lengviau negu girios mokykloje, ir ne vienas mokinukas nūdien didžiai išpuiksta, gudrus besąs mano...“ (E.Šimkūnaitė)

Eugenijos Šimkūnaitės knygos: 

Gyvačių karalystė

Girios medeliai, žali žaliuonėliai


 

Skaityti 2349 kartai Atnaujinta Sekmadienis, 04 gegužės 2014 10:19

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Wednesday the 13th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©