Jūs esate čia:gindia tinklas»Rambyno kronika»2013m. Bitėnai nuo sekmadienio iki sekmadienio
Sekmadienis, 04 gegužės 2014 09:16

2013m. Bitėnai nuo sekmadienio iki sekmadienio

Parašė  Gintautas Stungurys
Įvertinti šį įrašą
(1 balsas)

Foto albumas. Bitėnai nuo sekmadienio iki sekmadienio. 2013-08-04/11. 2013-ųjų rugpjūčio 4-ą dieną mes – tai studija Gin-Dia – vėl apsilankėme Bitėnuose. Pirmą kartą čia atvykome 2000-aisiais (Žmogus neturi sielos), viena ausim išgirdę apie tai, kad Bitėnuose Kazimiero ir Birutės Žemgulių sodyboje nuo 1992-ųjų metų buriasi žmonės, kurie kasmet visą savaitę skiria Bitėnų kapinaičių tvarkymui. Ir suvažiuoja jie iš įvairių Lietuvos vietovių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio...

 

Į šias Bitėnų kapinaites šalia šventojo Rambyno 1991 metų spalio 19-ą iš Detmoldo sugrįžo Vydūno palaikai. Šiais metais stovyklautojai susibūrė dvidešimtąjį kartą, (vienais metais stovyklos nebuvo). 

*

Foto albumas. Dar būdami Šiauliuose telefonu sutarėme su Giedre Skipitiene, Rambyno regioninio parko vyr. kultūrologe susitikti su lietuvininkės Lėnės Grigolaitytės-Kondratavičienės (1910-1995 dukromis – Birute Ramanauskiene ir Irena Karkleliene. Ši pažintis išaugo į penkis nuostabius susitikimus ir pasakojimus. Susipažinome ir su Lėnės anūkų Žilvino ir Mindaugo šeimomis. Per šių žmonių pasakojimus prisiglaudėme prie Mažosios Lietuvos praeities ir dabarties, pajutome vis dar gyvą, paveldėtą iš prūsų karingąją dvasią, tiesmukumą, suaštrintą atsakomybės jausmą ne tik už savo, bet ir už krašto praeitį ir ateitį.

*

https://lh5.googleusercontent.com/-WPikOaFG2P8/Ug3LDOOLnZI/AAAAAAAAGPk/etD18U6WZQM/s912/DSCF1675.JPGNors pirmąją naktį lijo ir nedaug, bet stovyklautoja meteorologė Jūratė Mikalajūnienė nuo 4-os ryto savo palapinėje prasėdėjo po skėčiu, o ryte visiems juokaujant, rieškučiomis sėmė vandenį iš savo „pralaidžios vandeniui“ palapinės. Toks išaušo rugpjūčio 5-os dienos saulėtas rytas Bitėnuose. Kaip ir įprasta, kaip ir kiekvienais metais su savo draugais vydūniečiais apsilankėme Martyno Jankaus muziejaus paveikslų sode po atviru dangumi. Foto albumas. Susipažinome su dailininkais, apžiūrėjome jų darbus, kurie nuo šiol papildys ir papuoš vienintelį Lietuvoje paveikslų sodą po atviru dangumi.

*

Foto albumas. 2013 rugpjūčio 6 dieną turėjome atsakingą misiją – lydėjome vilnietę Onę Šeštokienę į Rambyno regioninio parko direkciją. Onė nusprendė padovanoti parkui, kuris garsėja savo teatralizuotomis šventėmis ant Rambyno kalno, pačios siūtus įvairių epochų lietuvių tautinius rūbus. Kartu su rūbais buvo įteiktas ir baltiškų rūbų aprašas. Mus pasitiko parko vyr. kultūrologė Giedrė Skipitienė.

Įvyko garbingas rūbų perdavimas, vėliau jų prisimatavimas ir demonstravimas. Mes „keliavome“ laiko mašina per įvairias epochas – apsivilkti rūbai keitė vidinę nuostatą ir nuotaiką.

Juk dar senovėje buvo žinomas toks gydymo arba sveikatos palaikymo būdas: garbingo amžiaus žmogus dalindavo savo turtą, ne tiek materialų, kiek dvasinį, taip palengvindamas sau nematomą naštą ir tuo pat stengdamasis jo neuždėti kitiems.

*

Foto albumas. 2013 rugpjūčio 6d. pavakarę praleidome drauge su Rambyno dainiumi Eugenijumi Skipičiu ir jo talentingąja žmona Giedre Skipitiene. Jie gyvena vos keliolika metrų nuo šventojo Rambyno kalno. Į susitikimą atėjo jie ne vieni, o su ištikimuoju keturkoju palydovu, kuris juos lydi visame Bitėnų kaime ir budriai saugo paliktą mašiną.

O rugpjūčio 8 dieną Eugenijus skaitė savo poeziją jau Birutės ir Kazimiero Žemgulių sodyboje.

*

Foto albumas. Rugpjūčio 7 dieną 9 valandą stovyklautojai atvyko į Rambyno regioninio parko Lankytojų centrą, kuris duris atvėrė vos prieš metus – 2012 metų rugpjūčio 24 dieną per Paskutiniuosius Gandro Pavakarius – per bendrą Bitėnų bendruomenės ir Rambyno regioninio parko šventę: Lankytojų centras Rambyne

Giedrė Skipitienė ištisas tris valandas pasakojo Bitėnų ir Rambyno istorijas, supažindino su ekspozicijomis, su garbiais kaimo ir krašto žmonėmis. O ekskursiją užbaigėme kaimo turizmo sodyboje „Senasis Rambynas“, kuri garsi tuo, kad čia kadais stovėjo malūnas, kurio girnoms malūnininkas Švarcas suskaldė šventą Rambyno kalno akmenį ir taip sunaikino senovės šventyklą. Anot Giedrės Skipitienės, nūdienos sodybos šeimininkai Ramūnas ir Aušrinė Čepai, kurie atstatė malūną, savo geranoriška veikla kaip ir stengiasi „išpirkti Švarco nuodėmes“, tai yra sugrąžinti šiai vietai gerą vardą.

*

Foto albumas. Šiais metais daug bendravome su Bitėnų gyventoja žolininke, audėja, mezgėja, nėrėja, juostų pynėja Zofija Zubruviene. Susipažinome su Zofijos augintine kumelaite Bite, dviem ožkelėmis, kurių pieną skanaudavome kasdien, dviem šuneliais ir dviem katytėmis – atvykus iš miesto tai buvo tikra atgaiva sielai. Vieną laisvesnę popietę nutarėme skirti Zofijos rankdarbių apžiūrai – austos juostos, nertos skaros, pirštinės ir staltiesės, megztos skraistės – daug lobių slepia Zofijos spintos ir stalčiai, jos rankų darbo nėriniais puošiasi ne tik bitėniškės. Vakaras buvo smagus ir draugiškas.

*

Foto albumas. Į Martyno Jankaus sueigą rugpjūčio 10 dieną atvyko svečiai iš Punsko – Algis ir Danutė. Kai Lenkijoje buvo pristatyta Ullos Lachauer knyga „Rojaus kelias“ lenkų kalba, Algis taip susižavėjo šia istorija, kad cituoja knygą mintinai. O atvykti į Bitėnus ir nepraeiti Rojaus keliu tiesiog būtų nusikaltimas. Juolab, kad sodyboje ir šiandien gyva lietuvininkės Lėnės dvasia, dabar čia šeimininkauja Lėnės Grigolaitytės-Kondratavičienės anūkas Mindaugas Karklelis ir jo žmona Enida. Ši sodyba tarsi gyvas, nenutrūkęs Mažosios Lietuvos istorijos siūlas, pasiekęs mus per Lėnės pasakojimus ir toliau gyvenantis jos dukrų, anūkų ir jau ūgtelėjusių proanūkių atsiminimuose, kraujuje ir ateities svajose.

Sodyboje atsilankė ir Lietuvos Respublikos konsulato Sovetsko mieste Ministras patarėjas profesorius Bronius Makauskas su žmona Živile.

Foto albumas. Iškilmes Bitėnų kapinaitėse Martyno Jankaus paminėjimui sutrikdė stiprus lietus. Anot Arūno Trukano, VšĮ Mažosios Lietuvos kultūra vadovo, antrą kartą šiemet atvykus su Eva Jankute-Gerola į Bitėnus – pirmąkart per Rasų šventę – ir antrą kartą pila toks stiprus lietus.

*

Foto albumas. Greitai prabėgo savaitė, ir vėl sekmadienis. Viena po kitos dingsta palapinės iš svetingųjų Žemgulių sodybos pievelės, jau graudulys spaudžia širdį – visi apimti kelionės ir išsiskyrimo nuotaikų. Raminame save: netruks prabėgti metai ir vėl susitiksime – juk kiekvienas išsiskyrimas jau naujo susitikimo pradžia. Iki naujų susitikimų Bitėnuose, Rojaus Kelyje, Gandrų karalijoje!

Visi foto albumai: Foto stovykla,   foto rojaus kelias,   foto paveikslų sodas,   foto Onės dovana,   foto Skipičiai,   foto ekskursija,   foto Zosele,   foto punskiečiai,   foto pas M.Jankų.

Skaityti 2774 kartai Atnaujinta Sekmadienis, 04 gegužės 2014 09:26

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Sunday the 8th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©